مسئول مرکز نوآوری ترشیز کاشمر گفت: با اقدامات و تلاش‌های جهاد دانشگاهی کاشمر در حوزه گیاهان دارویی و تحقیقات در این زمینه کارنامه قابل قبولی دارد و می‌توان از پتانسیل و توانایی جهاد دانشگاهی کاشمر در منطقه خلیل‌آباد استفاده کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجید عاقل امروز هفتم بهمن‌ماه، در نشست نخبگان مرکز نوآوری ترشیز با مسئولان خلیل‌آباد که در سالن کنفرانس آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه امروزه نخبگان بسیاری با اتاق فکر مرکز نوآوری ترشیز در ارتباط هستند، اظار کرد: متأسفانه به‌رغم پتانسیل‌ها و مناطق دیدنی که در شهرستان خلیل‌آباد وجود دارد، اما تاکنون از پیشرفت خوبی برخوردار نبوده است.

وی عنوان کرد: هرچند خلیل‌آباد قطب تولید انگور در خراسان است و بسیاری از این محصول به کشورهای مختلف صادر می‌شود اما هنوز نمی‌دانیم انگوری که برای کشور آلمان و یا سایر کشورها صادر می‌شود باید چه میزان گوگرد داشته باشد.

عاقل با اعلام اینکه تا جامعه علمی در کنار جامعه دولتی و اداری قرار نگیرند و کمک فکری ندهند مشکلات باقی خواهد ماند، ادامه داد: با توجه به اینکه امروزه بسیاری از کودکان مسلط  به موبایل و کامپیوتر هستند ناچار هستیم زمینه‌های لازم را در حوزه آی تی فراهم آوریم.

وی با بیان اینکه کتب دانش‌آموزی باید به سمتی برود که دانش‌آموزان با موضوعات مختلف الکترونیکی آشنا شوند، گفت: ضرورت دارد در حوزه‌های مختلف از پتانسیل‌های نخبگان استفاده شود.

مسئول مرکز نوآوری ترشیز کاشمر با اعلام اینکه نباید فقط به شعار و برگزاری جلسه اکتفا کرد، از تعریف کار گروهایی خاص برای شهرستان خلیل‌آباد خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم با مدیریت و برنامه‌ریزی مسئولان بتوانیم اقدامات خوبی را داشته باشیم.

عاقل با بیان اینکه در حوزه صنعت کارخانجات مختلفی در منطقه ترشیز است، گفت: صاحبان صنعت می‌توانند دانشجویان و نیروهای متخصصی را در حوزه‌های مختلف از مرکز نوآوری ترشیز بخواهند تا ما معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان توانمند بسیاری هستند که می‌توانند علم روز را به سمت این صنایع بیاورند، بیان کرد: در رفع بسیاری از مشکلات نیازمند طرح‌ها و ایده‌های نخبگان هستیم.

ضرورت راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی در خلیل‌آباد

در ادامه، مدیر دفتر کارآفرینی جهاد دانشگاهی کاشمر راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی را در شهرستان خلیل‌آباد ضروری دانست.

جلال قدوس با بیان اینکه در فصلی از خاص می‌توان خلیل‌آباد را به عنوان جشنواره نوشیدنی‌ها معرفی کرد، افزود: این جشنواره را می‌شود در اردوگاه شهید جعفریان که از پتانسیل‌های فراوانی برخوردار است برگزار کرد.

وی همچنین بر احداث بازارچه بومی محلی مختص بانوان تأکید کرد و افزود: این بازار حتما باید رایگان در اختیار بانوان قرار گیرد.

مدیر دفتر کارآفرینی جهاد دانشگاهی کاشمر با اعلام اینکه 37 درصد جمعیت خلیل‌آباد شهری و 63 درصد روستایی هستند، عنوان کرد: هر چند وارد کردن روستائیان به حوزه گردشگری کار دشواری است اما باید اقدامات خاصی انجام شود که راه‌اندازی بازارچه‌ها یکی از همان اقدامات است.

وی همچنین با بیان اینکه برای رونق برخی محصولات باید بازارچه‌های فصلی احداث کرد، گفت: می‌توان همراه با محصولات کشاورزی که صادر می‌شوند، صنایع‌دستی کوچک نیز ارسال کرد.

قدوسی با اشاره به اینکه باید صنایع‌دستی شهرستان را همراه با محصولاتی که صادر می‌شود معرفی کرد، بیان کرد: به‌رغم جمعیت 50 هزار نفری اما همه برای درمان به کاشمر مراجعه می‌کنند که می‌طلبد سلامتکده طب سنتی در این شهرستان احداث شود.

وی با اعلام اینکه باید برای مردم خلیل‌آباد به فکر سلامتکده طب سنتی بود، بر راه‌اندازی مسابقات فصلی برای اهالی روستا و دعوت از اقصی نقاط کشور برای شرکت در این مسابقات تأکید کرد.

آمادگی عقد قرارداد برای خرید ایده را داریم

در ادامه مدیر آموزش و پرورش خلیل‌آباد با بیان اینکه نخبگان سرمایه‌های انسانی، اجتماعی، ارزشمند و عامل هویت بخش به سایر سرمایه‌ها هستند، گفت: هرچند آموزش و پرورش امکانات بسیاری دارد اما در واقع میلیاردرهای زاغه‌نشینی هستیم که بسیاری مواقع برای یکسرس درآمدهای ابتدای محتاج هستیم.

حسن صداقتی با اشاره به اینکه در توجه به دانش‌آموزان و ابعاد نیازمندی‌های آن‌ها محتاج برنامه‌ریزی‌های خاصی هستیم، بیان کرد: در کنار این برنامه‌ریزی‌ها نیازمند سرمایه‌های مادی نیز هستیم.

وی افزود: در قسمت علمی، فعالیت‌های دانش‌آموزان باید توسعه پیدا کند، گفت: امروزه سرمایه‌هایی داریم که مغفول مانده و باید به سمت بهره‌وری آن‌ها پیش برویم.

مدیر آموزش و پرورش خلیل‌آباد در ادامه با بیان اینکه آموزش و پرورش خلیل‌آباد دارای اردوگاهی 400 هکتاری با امکانات اولیه در شمال شهر است، عنوان کرد: این اردوگاه دارای یک حلقه چاه عمیق اختصاصی بوده و از سوی تا حدودی امکانات گردشگری در آن فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه برای رونق بخشیدن به این اردوگاه آمادگی عقد قرارداد را برای خرید ایده داشته و از سویی اما ده مشارکت با نخبگان و جامعه علمی هستیم، گفت: چون شمالی‌ترین چاه برداشت آب را در آرد.گاه شهید جعفریان داریم به همین خاطر بدون هیچ‌گونه فرایندی می‌توان این آب را اما ده بسته‌بندی کرد.

صداقتی با بیان اینکه با توجه به بحران‌های پیش رو باید به سمت بسته‌بندی آب برویم، افزود: تاکنون بسترهای لازم، مخزن آب شرب و شبکه انتقال فراهم شده و اکنون باید وارد فاز اجرایی شویم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون سرمایه‌گذارهایی در این خصوص اعلام آمادگی کرده، صحبت‌هایی شده و اکنون نیازمند طرح هستند، اظهار کرد: باید طرح‌هایی ارائه شود که قابل دفاع، جدید و رو به رشد باشد.

مدیر آموزش و پرورش خلیل‌آباد با اعلام اینکه در اردوگاه آموزش و پرورش به دنبال رونق گردشگری هستیم، بیان کرد: در حال حاضر مجموعه آموزش و پرورش 9000 دانش‌آموز و 1000
 همکاری فرهنگی را پوشش می‌دهد و از سویی اگر اولیاء و ادارات را هم در نظر بگیریم، جمعیت هدف 100 هزار نفری را در منطقه ترشیز داریم که می‌توان آن‌ها را به این مجموعه‌ سوق داد.

وی همچنین از وجود بقایای یک آسیاب آبی در داخل اردوگاه خبر داد و با تأکید بر احیاء آن عنوان کرد: طرحی‌هایی که از چندین سال قبل داریم باید بازنگری شوند.

صداقتی اقدامات انجام شده در حوزه پوشش گیاهی و فضای سبز اردوگاه شهید جعفریان را قابل قبول ندانست و گفت: بسیاری از این گیاهان آب خواه بوده و در برابر گرمای تابستان تاب آور نیستند که باید با نظر کارشناسان اصلاح شوند.

خدمات فناوری

سایت در حال بروز رسانی می باشد

شکیبا باشید

تماس با ما

آدرس:
خراسان رضوی- شهرستان کاشمر-بلوار سید مرتضی
جهاددانشگاهی کاشمر
تلفن:
55250800 - 51 و 09158220020
فکس :05155250805

   

 

Template Design:Dima Group